Каталог послуг
Планування весілля
(поради посортовані в рубриках)
VESILLA.com.ua
Весілля
Вибір професіоналів
Відкрити список розділів
Відеозйомка камерою чи фотоапаратом ?

Що краще знімає відео ? Фотоапарат чи відеокамера ?

Перш ніж відповісти на це запитання дайте відповідь на запитання: для яких цілей було придумано й створено фотоапарат і для яких цілей було зроблено відеокамеру ?

Наша порада

Якщо вам потрібно зняти весільне відео - обирайте зйомку професійною відеокамерою. Якщо вам потрібно відзняти якісний кліп - обирайте зйомку професійним фотоапаратом.

Відеозйомка камерою чи фотоапаратом ?

Одна суттєва перевага фотоапарата над відеокамерою - якість

1. Якість

Дорогий фотоапарат має доволі велику і швидку сучасну матрицю, яка витягує якісну картинку навіть з недостатньо освітленого середовища. Проте такий результат можливий за рахунок дорогої оптики, яка найбільше пропускає світла. Такі об'єктиви спеціалісти називають "дирка". У випадках достатнього освітлення фотоапарат не проявляє своїх переваг над дешевшою технікою. Замовник дуже далекий від істини чим відрізняється дешевий і дорогий фотоапарат, тому погоджується на будь-який Full HD без зайвих запитань. Проте різниця є суттєва: насиченість кольорів, відсутність шумів, чіткі і нерозмиті кордони (контраст).

Відеозйомка камерою чи фотоапаратом ?

Дорогий фотоапарат чи дорога відеокамера оснащені швидким процесором (матрицею), який справляється із швидкістю обробки отриманого зображення. Дешеві моделі камер та фотоапаратів потребують додаткового освітлення, оскільки матриця не справляється із завданням при опитуванні 30 кадрів на секунду і видає хибну інформацію у вигляді шуму (як показано на картинці справа). Фотоапарати мають лише одну перевагу над камерами. У фотоапараті можна поміняти об'єктив. За рахунок нескладного об'єктива потрапляє більше світла на матрицю і фотоапарат видає якіснішу картинку. Однак такий об'єктив позбавлений стабілізації і самий світлий об'єктив не може приближати чи віддаляти, а якщо може, то межі зумування мізерні (zoom - це приближення). Об'єктив в камері має в собі стабілізацію, приближає від 10 до 20 раз, робить зум плавним, але при цьому забирає 9 люкс світла. До порівняння самий світлий об'єктив фотоапарата забирає 1,2 люкс світла. В ньому відсутній зум і стабілізація. Об'єктив, що має зум забирає приблизно 4-6 люкс (без стабілізації). Хороша якість вигідна лише для кіно зйомок та зйомок кліпів, але зовсім незручна під час зйомок весілля.

Зміна об'єктива

Зміна об'єктива дозволяє режисеру показати глядачу ближні і дальні ракурси, панораму, макро та розмиття у фокусі. Однак цю перевагу можна зарахувати лише у випадку, коли зйомка відбувається двома і більше операторами, або якщо кінцева мета зйомки - створення кліпу (а не зйомки цілого весілля). А у випадку зйомки весілля одним оператором зміна об'єктиву часто спричиняє пропуск важливих секунд потрачених на зміну об'єктива.

Недоліки фотоапарату

Більшість недоліків можна обійти, якщо працює команда з двох і більше операторів. Але тоді це не буде формат класичного весільного відео - це європейський стиль (скорочений варіант, де скрізь все змонтовано під кліп з вставленою музикою).

1. Пошук фокусу

Фокус - один з найнеприємніших моментів перегляду відео. Який би професіонал не знімав фотоапаратом відео - складається враження, що він п'яний. Фокус постійно шукає головних героїв фільму та часто промахується. Ми бачимо пару людей у фокусі, а решта - розмиті. Відеокамера має автоматичний фокус і безпомилково швидко визначає та переслідує приближення чи віддалення об'єкту.

З допомогою фотоапарата можна отримати кращу якість, але не забуваймо, що весільне відео - це історія, а не кліп. Якщо люди, які знаходяться на передньому і задньому плані не потрібні, тоді фотоапарат виконує корисну роль. Але якщо гостей не часто показують, а якщо показують і їхні лиця розмиті, то чи потрібна одна і єдина перевага фотоапарату?

Спробуйте роздивитися лиця гостей по цьому відео. Фокус знаходиться в постійному пошуку молодих.

2. Відсутність стабілізації

Відеокамера має вмонтовану оптичну або електронну стабілізацію, яка вирівнює картинку навіть при тремтінні рук. Стабілізація у дзеркальних фотоапаратах відсутня, а короткий корпус фотоапарату не дає можливості стабільно тримати в руках сам фотоапарат. Об'єктиви із оптичним стабілізатором багато поглинають світла. Для фотографій вони практичні, а для відео безкорисні, бо тоді збільшується ймовірність отримати шуми при недостатньому освітленні.

3. Баланс білого

Відеокамера має спеціальну кнопку, яка виставляє автоматично баланс білого за секунду. Також в камері є пресети (заготовки), в які можна зберігати готові налаштування балансу білого. Переключення між пресетами миттєве. У фотоапараті, щоб переключити баланс білого потрібно зайти в меню, підменю, вибрати відповідний розділ, змінити параметр, на що витрачається значно більше часу.

4. Відсутність приближення та віддалення

Мова йдеться про невикористання приближення та віддалення (zoom), оскільки у фотоапараті все робиться вручну. Ручне зближення чи віддалення ривками нікому не подобається і виглядає зовсім не професійно. Відеокамера має відповідний електро механізм, який плавно і рівномірно приближає чи віддаляє, причому швидкість і плавність задає оператор.

Відеокамера має великий діапазон між віддаленням та приближенням. Щоб фотоапарату повторити елементарне приближення в 10-20Х, то на фотоапарат прийшлось би поставити важку "підзорну трубу" (одна з дорогих оптик). Тому зйомка урочистої лінійки в школі, концерту, шоу та інших урочистих подій, де можлива зйомка лише з дистанції з максимальним приближенням, під силу лише відеокамері.

5. Запис звуку - відсутність якісного мікрофону

Фотоапарат має недостатньо якісний мікрофон. Більше того цей мікрофон боїться перевантаження звуку. А перевантаження виникає якщо голосно включити музику. Перевантаження чути під час весільних танців і просто коли голосно говорять в мікрофон. Професіонали обходять цю проблему наявністю додаткового професійного мікрофону, який може бути моно направленої дії або стерео широкого спектру. Використовують також професійний диктофон, однак монтаж відео через це ускладняється і щоб пришвидшити монтаж відео, замовнику віддають більшу частину в стилі кліп, з меншим процентом оригінального звуку. Відеокамера на своєму борту має якісні стерео мікрофони і не боїться перевантаження звуку (крім деяких моделей).

6. Експозиція

Експозиція змінюється у фотоапараті ривками і тільки ручним способом. У відеокамері експозиція працює автоматично, плавно і непомітно. Експозиція - це параметр, який керує діафрагмою, яка закривається або відкривається, щоб менше або більше пропустити світла на матрицю.

7. Перегрівання матриці

Фотоапарат не може знімати безперервно, оскільки в дорогих фотоапаратах приблизно на 14тій хвилині спрацьовує захист від перегрівання матриці і фотоапарат зупиняє запис відео, можливо навіть в самий важливий момент. Відеокамера знімає стільки скільки потрібно.

8. Недостатньо місця на флешці. Гарантії зберігання інформації

Аналогічна неприємність і з флешками. Важливий момент, важлива подія чи промова і раптово виводиться повідомлення "флешка заповнена". Запис відео припиняється. Знову пропускаються важливі моменти.

Відеокамера має більший імунітет, оскільки батарея тримає довше і запис може бути безперервний, оскільки у сучасній камері два гнізда під флешку. Як тільки одна флешка заповниться, відео буде зберігатись на другу флешку, а попередню можна замінити новою. Також є режим подвійного запису - одночасно на дві флешки з метою мати більше гарантії, що відео не знищиться, якщо раптом з флешкою щось станеться.

9. Незручність фотоапарату

Цей недолік не впливає на якість відео, а несе в собі незручність в користуванні та витрати зайвого часу. Кількість кнопок у фотоапараті призначених для відео є недостатньою, а меню нешвидко доступне, тому налаштування елементарних для відеокамери функцій на фотоапараті буде затратним по часі.

Кожна відеокамера оснащена поворотним дисплеєм, що дозволяє знімати відео під різним кутом. Також камера має видошукач. В сонячний день при яскравому сонці на дисплеї ледве видно зображення, однак добре видно у видошукачі.

Професіонали обирають якість

Попри всі недоліки фотоапарату, якісний фільм весілля реальний за участю двох і більше операторів, які постійно страхують один одного з різних ракурсів, використовуючи також професійний диктофон для запису звуку. Однозначно спеціалісти хороші є і робота їхня бездоганна. Вони високо цінять свою роботу, адже монтаж відео є надзвичайно важкий і краще мати пару дорогих замовлень, ніж багато дешевих халтур.

Фотоапарат - як гоночне Ferrari, яке запрягли на полі в плуг орати замість трактора

Режисерська пародія

Фотоапарат знімає якісніше ніж камера, однак витрати часу в керуванні цим фотоапаратом з його всіма недоліками робить з роботи, від якої раніше отримували одне задоволення, важку працю з пильним спостереженням та повністю ручним керуванням. Творча уява не дозволяє зробити одним фотоапаратом того, що може зробити одна камера, однак використовуються альтернативні стилі зйомки, які компенсують ці втрати. Одним із відомих стилів зйомки це спеціальна повільна дестабілізація хаотичним рухами, щоб додати картинці динаміки, статичні, панорамні кадри та портрет з розмиттям у фокусі. Зйомка одним фотоапаратом урочистої частини виявиться нудним переглядом відео, оскільки ручне керування приближенням та віддаленням, пошук фокуса і переміщення фотоапарату з одного місця в інше виявиться ще більшою пародією. Оператори викручуються з цієї ситуації обриваючи запис, змінюючи ракурс та монтажем з вирізанням частини, яка на їх погляд по відеозйомці являється бракованою. Саме тому замість оригінальної музики талановитих музикантів ви чуєте зовсім іншу музику.

Фотоапарат не замінить камеру. Перевага по якості не настільки значна на скільки дешевшим здається придбання фотоапарату. Однак, докупивши всю необхідну дорогу оптику, мікрофони, монітор, виявляється, що з усіма обвісами фотоапарат зрівнюється в ціні з відеокамерою. Модою керують лідери і зараз час, коли готову модель бізнесу просто вигідніше приміряти на себе, а ніж придумати і спробувати щось своє, зважити всі переваги і недоліки. Доказом списування ідей один в одного є стара модель фотоапарату Canon 5D Mark II за якою, просто всі впадали і мріяли придбати закривши очі на сучасні, дешевші і на той час набагато кращі моделі. Зараз настав час кліпмейкерства. Тому висновок такий: фотоапарат = хороший відеокліп, відеокамера = хороше відео.

Цікаві статті:

Як з відеокамери перейшли на фотоапарат ?

Пов'язані теми в розділі "Планування весілля":

0:00
+1