Каталог послуг
Планування весілля
(поради посортовані в рубриках)
VESILLA.com.ua
Весілля
Запитання - відповідь
Відкрити список розділів
  • Запитання - відповідь
Як колись давно розплітали коси молодій ?

Запитання - відповідь

Як колись давно розплітали коси молодій ?

Що символізує дівоча коса

Ви, мабуть помітили, що останнім часом повертаються в моду і стають все популярнішими зачіски з елементами плетіння. Насправді, здавна відомо, що дівоча коса символізує молодість, силу, життєдайність і несе в собі багаті традиції українського народу. Якщо дівчина мала довгу, товсту, охайно заплетену косу, то це означало, що вона здорова, хазяйновита і буде хорошою господинею в домі.

Коса - дівоча краса. Історичне походження

Колись розплітання коси відбувалось вночі з п'ятниці на суботу після дівич-вечора, або в суботу раненько. Дівчина сідала на вивернутий кожух, який символізував жертовну тварину, і за віруваннями був запорукою майбутнього добробуту. Косу нареченої традиційно розпочинав розплітати її брат (в інших випадках: мати, дружка, батько, староста). З голови нареченої знімались стрічки, прикраси, які носили лише дівчата. Якщо в молодої була молодша сестра, то забирала ці прикраси собі. В іншому випадку аксесуари дівчини кидались на воду. Пізніше довге волосся нареченої знову заплітали змащуючи його медом та вплітаючи часник (як оберіг), зерно (символ нового народження), дорогі монети (знак добробуту), ритуальні рослини — барвінок, чорнобривці, руту, які нерідко перед тим розфарбовували золотим кольором, що був символом сонця і виявляв зв'язок із поклонінням небесним світилам. Заплівши косу, нареченій на голову вдягали головний убір, який на різних територіях мав свої відмінності. З часом цей ритуал спростили до вплітання у волосся нареченої барвінку. Цей обряд безперервно супроводжувався піснями, які виконували жінки та дівчата.

У час, поки молода сиділа на посаді, молодий вирушав із дружбами по наречену. Перед дорогою на одяг бояр прикріпляли букети з квітів-оберегів, що повинні були їх охороняти від чарів та злих сил. Корінням цей обряд сягає давніх часів, періоду умикання дівчини чи взяття її силою (викрадення з дому).

Нареченого при дворі чи брамі зустрічали дружби нареченої, які не пропускали «чужинців». При цьому розігрували сцену битви, яку супроводжували піснями.

Після ритуальної «битви» обидві сторони погоджуються на «мирні переговори», в яких староста нареченої вимагає від бояр молодого викуп за прохід крізь браму. Якщо молодий з іншого села, то йому доводилось «битися» та проходити крізь дві «сторожі». Окрім охоронців двору, він повинен пройти «перейму», поставлену перед селом. Ця традиція є відголоском давніх часів, коли, віддаючи дівчину іншому племені, рід (чи плем'я) втрачав хоронительку одного вогню, робочі руки, жінку, сини якої в майбутньому могли стати воїнами та мисливцями роду, дочки — новими робітницями, нареченими.

Заглянемо глибше в історію

Зачіска з'явилася раніше одягу. Вона розповідала про безліч речей - про плем'я, про характер, про наміри. Коса - найбільш зручна зачіска. Дрібні кіски носили в Африці, деякі племена індіанців. Перуки з заплетених кісок були прийняті у єгиптян. Довге волосся завжди вважали прикрасою, що відрізняє іудеїв, греків і стародавні народи близького сходу від єгиптян, бривших голови, але також вживали перуки у вигляді кісок.

"Нема коси – нема краси" - українська народна приказка.

У наш час все менше дівчат носять довгу косу. В основному носять діти або сільські дівчата. Зараз можна спостерігати як у великих містах довга коса часто вважається чимось "немодним" або "застарілим". Сучасний ритм життя заставляє більше працювати в умовах стрімкого розвитку та тісної конкуреції. Часи змінюються, історія губиться, а мода бере верх на традиціями. В день весілля в салоні краси нарощують волосся, тому обряд розплетення коси якщо ще десь зустрічається, то цей обряд лише символічний і він має вагоме значення для батьків, бабусів та дідусів. Українські традиції добре зберігаються у селах. У великих містах молоді пари переважно просять операторів скоротити весільний фільм до півтори години або взагалі звести все до одного кліпу. У весільне відео вставляють часто неукраїнські пісні. Багато яких елементів церемоній запозичають в іноземців і таке весілля мало що має спільного з нашими традиціями. Однак є люди, які не лише одягають вишиванки, але й шанують українські традиції.

Колись вважалося, що заплетене в косу волосся служить для накопичення життєвої та містичної сили, необхідної для здоров'я і духовного розвитку. Розпущене волосся служить для збору тонких енергій та інформації із зовнішнього світу. Тому при сторонніх людях, при несприятливих впливах волосся необхідно заплітати в косу і прикривати тканиною.

Стрижену жінку називали покараною та обездоленою. Соромно було показати своє волосся, поки не відросте. Тільки своєму обранцеві жінка дозволяла розчісувати своє довге волосся.


0:00
+1